seminar Bitzer
seminar Bitzer

جشن تاسيس «دفتر بيتزر ايرانيان» بهعنوان دفتر نمايندگي شركت بيتزر آلمان (Bitzer)، در سال گذشته برگزار شد و اين دفتر فعاليت رسمي خود را در زمينه پشتيباني و خدمات پس از فروش در كنار نمايندگيهاي رسمي فروش محصولات بيتزر به مانند شرکتهاي «آرسام پيشرو»، «زاو» و «تاپ کار» آغاز نمود.

طي سميناري در خردادماه جاري، شرکت آلماني بيتزر به معرفي و بررسي فني هر چه بيشتر کمپرسورهاي پيستوني خود در جمع مهندسان و کارشناسان ايراني در محل هتل اوين تهران مبادرت نمود.

به گفته سخنران آلماني اين سمينار، قرار است در چند ماه آينده نيز شاهد سميناري با موضوع کمپرسورهاي اسکرو شرکت بيتزر در تهران باشيم.

سبحان کاتبي فر، مسئول دفتر بيتزر ايرانيان در ابتداي سمينار، ضمن عرض خير مقدم به مهمانان، به معرفي شرکت بيتزر پرداخت. وي گفت: همانطورکه ميدانيد، شرکت بيتزر طراح و سازنده کمپرسورهاي برودتي، کاندنسينگ يونيت و مخازن تحت فشار است که اين محصولات براي مصارف برودتي، سرمايشي و تهويه مطبوع به کار ميروند.

کاتبيفر افزود: اگر بخواهيم محصولات بيتزر را از نظر کاربرد دستهبندي کنيم، ميتوانيم به دو دسته کاربردهاي ثابت و متحرک اشاره نماييم. در رابطه با کاربردهاي ثابت کمپرسورهاي بيتزر، براي مثال ميشود به تبريد تجاري مثل يخچالها و سردخانهها در سوپرمارکتها، سرمايش فرآيندي مثل تجهيزات داروسازي، تهويه مطبوع مثل چيلرها در ساختمانها و تبريد صنعتي اشاره کرد و در رابطه با کاربر متحرک ميتوانيم به سيستم تهويه اتوبوسها و قطارها، کانتينرهاي تبريدي تريلرها براي حمل مواد غذايي و کشتيهاي تجاري در صنعت حملونقل اشاره نماييم.

وي در ادامه گذاري به ابتداي کار بيتزر داشت: در سال 1934 «مارتين بيتزر» شرکت توليدي تجهيزات تبريدي را تاسيس نمود که بعدها به بيتزر تغيير نام داد. در آن سال شرکت بيتزر شيرهاي انبساطي ترمواستاتيکي را توليد ميکرد. در سال 1940 اولين کمپرسور Open Type نسل اول را توليد کرد. 10 سال بعد اين شرکت شروع به توليد مخازن کندانسور کرد. در سال 1954 اولين کمپرسور Hermetic که به Hermeta معروف بود توليد شد. بيتزر در سال 1959 اولين کمپرسور Semi-Hermetic BHS را توليد نمود.

«اولريش شافلر» که مندسي قابل و از مشتريان آقاي بيتزر بود در سال 1961 اين شرکت را خريداري کرد. در سال 1979، «پيتر شافلر» پسر اولريش شافلر کمپاني را با فروش ساليانه 30 ميليون مارک آلماني تحويل گرفت. در ادامه و در سال 1983، بيتزر اولين کمپرسور Screw دو روتور را بهصورت کاملاً مستقل توليد کرد. در سالهاي 1988 ، 1989 و 1991 کارخانههاي بيتزر به ترتيب در استراليا، آمريکا و آلمان (اشکويديتز) به مساحت 25000 مترمربع تاسيس شدند. در سال 1992 بيتزر اولين کمپرسور سبک آلومينيومي را توليد کرد و در سال 1993 کارخانه بيتزر در برزيل تاسيس شد. اولين کارخانه بيتزر در چين در سال 1994 افتتاح شد و سال 1998 اولين کمپرسور Subcritical CO2 و در سال 2002 اولين کمپرسور Scroll توليد گرديد. در سال 2003 کارخانه بيتزر در روتنبورگ آلمان افتتاح شد و در سال 2005 موسسه خيريه شافلر پايهگذاري شد. در 2007 بيتزر کارخانه اسکرال خودش را در آمريکا افتتاح کرد و همچنين شرکت Lodam Electronics دانمارکي را خريداري نمود. در 2012 اولين کمپرسور Compact Screw را که مجهز به Frequency Inverter هست را توليد کرد. بيتزر در همين سال شرکت Lumikko فنلاند و يک سال بعد شرکت AWA را خريداري نمود. پيتر شافلر در سال 2015 و بعد از 36 سال هدايت شرکت بيتزر، مرحوم شد و همسر ايشان، رياست شرکت را به عهده گرفت. در انتهاي سال 2016 نيز آکادمي شافلر براي اهداف آموزشي افتتاح شد.

کاتبي فر بعد از ارايه اين تاريخچه، افزود: هماکنون بيتزر داراي 14 کارخانه توليدي و 44 دفتر نمايندگي در 55 نقطه جهان است.

وي ضمن نمايش آمار و ارقام تصويري گفت: همانطوريکه ملاحظه ميکنيد تعداد کارکنان بيتزر از 2252 نفر در سال 2006 به 3400 نفر در سال 2015 رسيده است که از اين تعداد 12 درصد در قاره آمريکا، 30 درصد در آسيا/پسيفيک و 58 درصد در اروپا، خاورميانه و آفريقا مستقر هستند.

مسئول دفتر بيتزر ايرانيان، در راستاي تکميل سخنان خود به ميزان فروش بيتزر اشاره نمود: فروش بيتزر از 387 ميليون يورو در سال 2006 به 686 ميليون يورو در سال 2015 رسيده است که از اين رقم 56 ميليون صرف سرمايهگذاري و 26 ميليون يورو صرف تحقيق و توسعه (R&D) شده است.

وي همچنين به شرح گروه کمپانيهاي بيتزر پرداخت: يکي از شرکتهاي گروه کمپانيهاي بيتزر، لودام است که اين شرکت توليدکننده لوازم الکترونيکي هوشمند براي کمپرسور، کنترلر کندانسينگ يونيت، کنترلر Heat Pump و غيره ميباشد و از سال 2007 به بيتزر تعلق گرفته است. شرکت ديگر لوميکو است که از سال 2012 عضوي از بيتزر شده و سيستمهاي برودتي براي صنعت حملونقل توليد ميکند؛ اين شرکت تامينکننده سيستمهاي برودتي براي کاميون و تريلر است. شرکت آوا نيز که توليدکننده شيرآلات، Sight Glass، فلنج و بقيه لوازم و متعلقات برودتي و تهويه است، از سال 2013 به بيتزر ملحق گشته است.

آکادمي آموزشي شافلر نيز از جمله مواردي بود که کاتبي فر به توضيح آن مبادرت نمود: اين آکادمي دورههاي تخصصي براي استفاده از مبردهاي طبيعي با GWP پايين و دورههاي تکنولوژي اينورتر (inverter) را ارائه ميکند؛ سمينارهاي بينالمللي تبريدي، توليدي و سرويس و نگهداري برگزار مينمايد و همچنين با موسسات و دانشگاهها همکاري نزديکي دارد.

نرمافزار بيتزر براي کمپرسورها و لوازم يدکي، کاتالوگها و دستورالعملهاي نحوه استفاده از کمپرسور، لوازم يدکي اوريجينال، گزارش ساليانه از انواع مبردها، نشرياتي براي مشتريها و اپليکيشن بيتزر براي سيستمهاي اندرويد و iOS، از ديگر خدمات بيتزر است که کاتبي فر از آنها نام برد.

بيتزر به تازگي محصولاتي را روانه بازار نموده است. کاتبي فر با ارايه اسلايدها و فيلمهايي به شرح اين محصولات پرداخت:

يکي از محصولات جديد بيتزر که در فيلد تبريد جاي ميگيرد، ECOSTAR ميباشد که نوعي کاندنسينگ يونيت هواخنک هوشمند است. اين يونيت شامل Oil Seperator، Check Valve و ديگر لوازم مورد نياز ميباشد. اکواستار يک کمپرسور Varispeed دارد که ميتوان بوسيله آن ظرفيت اين يونيت را تنظيم کرد. اين محصول در 11 مدل از 4 تا 28 کيلووات توليد ميشود. صداي اين يونيت بسيار کم و تمام اجزا در اين محصول قابل دسترس است. همچنين نصب و نحوه استفاده راحتي دارد.

از ديگر محصولات جديد بيتزر ميتوان به کمپرسورهاي پيستوني و اسکرو اشاره کرد که با مبردهاي Hydrofluoroolefin دوستدار محيطزيست مثلR1234yf و R1234ze کار ميکنند.

BITZER HEXPVکه نوعي Oil Seperator براي سيستمهاي آمونياکي است و در سه سايز تا 4200 مترمکعب بر ساعت توليد ميشود از ديگر توليدات جديد بيتزر است. اين محصول بازده بسيار بالايي به خاطر جدا شدن روغن در سه مرحله دارد. همچنين داراي هيتر روغن، ترموستات روغن، کنترلکننده سطح روغن بهصورت اپتوالکتريکال و سه Sight Glass است و هزينه نصب اين محصول بسيار پايين است.

***

در ادامه حاضرين به سخنراني Volkmar Pfeil رئيس قسمت کمپرسورهاي پيستوني بيتزر گوش سپردند. وي با استفاده از عکس، فيلم و اسلايد به ارايه توضيحاتي درباره کمپرسورهاي توليدي بيتزر پرداخت.

Pfeil ابتدا به تشريح کمپرسور پيستوني دو مرحلهاي پرداخت که قابليت دسترسي به دماهاي بسيار پايين را دارا بوده، با فشار متوسط کار ميکند و توان تحمل فشارهاي بالا را نيز دارد. همچنين طراحي جديد سيلندرها را از مزيت آن دانست؛ به گفته وي اين طراحي موجب کاهش صدا و لرزش کمپرسور، امکان دسترسي به فشارهاي پايين گاز و افزايش بازده کمپرسور ميگردد. وي افزود که بيتزر گستره وسيعي از تکنولوژي کمپرسورهاي پيستوني را ارايه ميدهد که کاربردهاي وسيعي را نيز شامل ميشوند.

وي خاطرنشان کرد که کمپرسورها گستره وسيعي از نظر اندازه، فرکانس و ولتاژ دارند و بنابراين در هر کشور، بسته به ولتاژ و فرکانسي که استفاده ميشود، طراحي خاص خود را داريم.

نماينده آلماني بيتزر به مبردهايي که در حال حاضر براي کمپرسورها مورد استفاده قرار ميگيرد و اثرات مخرب گلخانهاي بسيار کمي دارند، اشاره کرد؛ به مانند R744, R407A, R404A, R410؛ چرا که قوانين سختگيرانهاي در اين رابطه در اروپا حاکم است.

پرداختن به اجزاي داخلي و جزئي کمپرسور و نحوه ارتباطات و کارکرد آن، موضوعي بود که Pfeil بيشترين زمان را به آن اختصاص داد. وي گفت: ابزار کنترلي ديگر مدل IQ است که موجب هوشمند شدن کمپرسور شده است، زمان از کار افتادن کمپرسور را کم يا حذف ميکند و همچنين هزينه نصب، کمتر و طول عمر کمپرسور، بيشتر خواهد شد.

رئيس قسمت کمپرسورهاي پيستوني بيتزر اشاره نمود اين مدل IQ با کنترل ظرفيت، موجبات بازده بالاتر، هزينه هاي پايينتر، توقف کمتر کمپرسور، تنش مکانيکي کمتر و مصرف انرژي کمتر را فراهم مي نمايد.

وي در ادامه به توضيح حدود کاري کمپرسور و نيز توضيح دماهاي ماکسيمم و مينيمم روغن مبادرت نمود. البته اين موارد به خوبي در کاتالوگهاي شرکت بيتزر قابل مشاهده است.

Pfeil به نکات حائز اهميتي براي استفادهکنندگان از کمپرسورهاي بيتزر اشاره کرد. وي گفت که پيچهاي فلنج اگر با دقت بسته نشود ممکن است مشکل نشتي ايجاد شود. تاکيد نمود که فضاي داخلي کمپرسور تميز نگه داشته شود تا بهرهبرداري بهتري را شاهد باشيم. در ادامه ياد آور شد که لوله کشي سيستمي که کمپرسور را شامل مي شود، مي بايست با همان سايز ورودي و خروجي کمپرسور انجام گيرد.

Pfeil به تعويض فيلتر روغن، تعويض واشر سر سيلندر و تامين روغن اوريجينال از بيتزر نيز اشاره نمود و در انتهاي سخنراني خود خاطرنشان کرد که شرايط عملکردي، سرويس و نگهداري، تاثير مستقيم بر عمر کمپرسور دارد.

در ميان سخنراني Pfeil، مراسم پذيرايي برگزار شد و مهمانان بعد از صرف ناهار، شاهد ادامه سخنراني نماينده آلماني بيتزر بودند.

همچنين در انتهاي سمينار، مراسم پرسش و پاسخ برگزار شد. در اين حين مهمانان حاضر در جلسه که خود از کمپرسورهاي بيتزر استفاده کرده بودند، موارد و مشکلاتي را که با آن برخورد داشته مطرح کردند که Pfeil به برخي از سوالات پاسخ گفت و برخي را نيازمند ارتباط بيشتر و بررسي بيشتر دانست.

 

گفتگوي کوتاهي داريم با Volkmar Pfeil. ترجمه اين گفتگو توسط «مهدي يحيي پور»، نايب رئيس هياتمديره و مدير فروش شرکت آرسام پيشرو، صورت گرفت. همانطورکه اشاره شد، علاوه بر دفتر بيتزر ايرانيان، شرکتهاي آرسام پيشرو، زاو و تاپ کار، نمايندگي رسمي فروش محصولات بيتزر را در ايران بر عهده دارند.

Pfeil در طي سمينار بهطور کامل و تخصصي به کمپرسور پيستوني بيتزر پرداخت. بنابراين از وي خواستيم از جزئيات و مسائل تخصصي فراتر رويم و مسائل کليتري را در مورد بيتزر بدانيم. وي به تاريخچه بيتزر پرداخت از آغاز تا به الان اشاره نمود. از آنجاييکه در قسمت سخنراني مهندس کاتبيفر به اين تاريخچه بهطور مبسوط نگاه شده است، از تکرار آن خودداري ميکنيم.

از وي تفاوت منحصربهفرد بيتزر را جويا شديم. Pfeil گفت: در درجه اول بيتزر هنوز يک شرکت خصوصي است و بنابراين هميشه اولين هدف ما مشتري است، ما همه مشتريان را حمايت ميکنيم و خدمات پس از فروش واقعي داريم، صرفنظر از اينکه يک کمپرسور بخرد يا 10 هزار کمپرسور. در نتيجه رابطه بسيار نزديک با مشتريان داريم. در عمل نيز مشترياني 40 ساله داريم. رعايت کردن استانداردهاي بالاي کيفيت در توليد، از ديگر ويژگيهاي بيتزر است.

وي در آذرماه گذشته نيز در ايران و در سمينار دفتر بيتزر ايرانيان حضور داشت. در اين رابطه نيز جويا شديم. اذعان نمود به دنبال ارتباط هر بيشتر و نزديکتر با مشتريان ايراني هستند و بنابراين ايران را بهعنوان بازار هدف در نظر دارند. وي دليل حضور سال گذشته را افتتاح دفتر بيتزر ايرانيان دانست، دليل حضور در اين سمينار را معرفي کمپرسورهاي پيستوني بيتزر برشمرد و ادامه داد بيتزر به احتمال بسيار، در ماه اکتبر و همزمان با «نمايشگاه تاسيسات و سيستمهاي سرمايشي و گرمايشي تهران»، در سمينار ديگري در جهت معرفي کمپرسورهاي اسکرو خود، شرکت خواهد نمود.

آرسام پيشرو در زمينه کمپرسور سالها است که فقط با شرکت بيتزر همکاري ميکند. يحيي پور، دليل اين امر را اينگونه توضيح داد: علاوه بر اينکه بيتزر محصولي با کيفيت و در رنج کامل و گسترده توليد ميکند و بهطور مستقيم از آلمان به ايران صادر مينمايد، بيتزر در زمان تحريمها بهطور مستقيم در ايران حضور داشت و اين حسن بسيار بزرگي است.

وقتي که «ماهنامه فني و مهندسي تهويه و تاسيسات» را به Pfeil معرفي نموديم، مشتاقانه به صحبتهاي ما گوش کرد و از آشنايي هر چه بيشتر با ماهنامه، استقبال نمود.